• 31.03.25, 08:00

Palkade läbipaistvusest: viis praktilist väljakutset juhtidele. Bolti tasustamise juht „See on juba hädavajalik“

Palkade läbipaistvuse direktiiv paneb tööandjad dilemma ette: kuidas viia kokku turupõhine palkade konkurents, sisemise õigluse tagamine ja halduskoormus? Millised on need kriitilised sammud, mida iga juht peaks juba täna astuma, et valmistuda muudatusteks ja samas tagada ettevõtte konkurentsivõime?
Palkade läbipaistvusest: viis praktilist väljakutset juhtidele. Bolti tasustamise juht „See on juba hädavajalik“
  • Foto: Pexels.com

Palkade läbipaistvuse 8 põhisõnumit

  • Tööandjad on osalised palgalõhe kujunemisel, kuid sageli mõjutavad nende otsuseid laiem ühiskondlik kontekst, tööturu olukord ja väljakujunenud erialavaliku mustrid.
  • Kvaliteetsete andmete puudumine on oluline takistus palkade läbipaistvuse ja õiglasema tasustamise kujundamisel – paljudel organisatsioonidel pole piisavalt häid andmeid töötasude analüüsiks.
  • Organisatsioonisisese õigluse ja turuõigluse vahel on sageli vastuolu – turul kõrgemate palkadega erialade tasustamine vastavalt turu tasemele võib suurendada organisatsioonisisest palgalõhet.
  • Tööaja ja -koormuse võrreldavuse tagamine on keeruline väljakutse, eriti paindliku töökorralduse ja erinevate töömudelite tingimustes.
  • Tulemustasustamise süsteemid võivad soodustada teatud käitumismustreid, mis soosivad või takistavad erinevate töötajagruppide võrdseid võimalusi.
  • Lisahüvede õiglane jaotus on tasustamise läbipaistvuse oluline komponent, kuigi nende rahalise väärtuse hindamine võib olla keeruline.
  • Piiratud tööjõukulude eelarve on sageli takistuseks õiglasemate tasusüsteemide juurutamisel – olemasolevate töötajate palkade tõstmine nõuab täiendavaid ressursse.
  • Väiksematel organisatsioonidel on keerulisem täita kõiki nõudeid ja tagada tasustamise läbipaistvust võrreldes suurte organisatsioonidega.
2026. aastal jõustub Euroopa Liidu palkade läbipaistvuse direktiiv. Selle ülevõtmine toob Eesti tööandjatele päris mitmeid keerulisi väljakutseid. Artikli fookus on tööandjate rollil palgalõhe vähendamisel ning praktilistel probleemidel, millega tööandjad seoses palkade läbipaistvusega silmitsi seisavad.

Seotud lood

Uudised
  • 06.03.25, 07:30
Palgalõhe paradoks: naised küsivad väiksemat palka, aga rahulolu tööandjaga on suurem
Kus on suurimad palgakäärid ning mis mõjutab meeste ja naiste palgaootusi?
Uudised
  • 17.03.25, 08:00
Aus küsimus: millise tulega tegelikult mängime, kui maksame naistele väiksemat palka?
Sooline palgalõhe ei ole pelk statistika, vaid mõjutab otseselt pereplaneerimist, laste elukvaliteeti, tervisenäitajaid ning kogu ühiskonna väärtushinnanguid. Miks on palgalõhe vähendamine kõigi ühine huvi, mitte üksnes naiste mure? Palkade läbipaistvuse direktiivi jõustumine 2026. aastal aitab ühiskonda tervikuna muuta õiglasemaks, kuid see nõuab ka tööandjatelt keerulisi valikuid ja otsuseid.
Uudised
  • 06.03.25, 09:19
Keskmine palk tõusis. Kas ka sinu palk?
Lisatud Swedbanki, Bigbanki ja Luminor Eesti ökonomistide kommentaarid
Nii keskmise kui mediaanpalga puhul on märgata viimastel aastatel palgakasvu, kuid 2024. aastal see aeglustus.
Uudised
  • 11.03.25, 08:00
Bolti tasustamise juht: tasusüsteemide läbipaistvus on hädavajadus. “Jah, see võib tunduda keeruline”
Oleme jõudnud aega, kus enam ei piisa lihtsalt konkurentsivõimelisest palgast – töötajad ootavad õiglast, läbipaistvat ja nendega arvestavat tasusüsteemi. Samal ajal survestab ELi palkade läbipaistvuse direktiiv ettevõtteid oma tasustamispõhimõtteid avalikustama.
Uudised
  • 25.02.25, 08:00
Tööandja 9 uut kohustust. Kuidas palkade läbipaistvus praktikas välja näeb?
Tööandjad peavad peagi hakkama täitma nõuet “sama töö eest võrdne tasu”. Valitsus plaanib vajalikud seadused vastu võtta juba novembriks, aga mida see tööandjale praktikas tähendab, selgitab Cuesta advokaadibüroo vandeadvokaat Valeria Arsjuta.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Palgauudised esilehele