Paindlik töö – täna veel kipakas sild seaduse ja tegeliku elu vahel
Paraku elab Eesti tööõigus endiselt eelduses, et kõik töösuhted on püsivad, ette planeeritud ja kestavad määramata aja. Elu aga on tihti lühiajaline, hooajaline ja ennustamatu.
Toitlustus, hotellindus ja hooajatöö – olgu selleks marjakorjamine, välikohvikus töötamine või suvine festival – kõik need tööd seostuvad märksõnaga paindlikkust.
Arvamused töölepinguseaduse muudatuste plaanidest jagunevad radikaalselt kaheks: tööandjad näevad selles positiivset muudatust mitte ainult endi, vaid ka töötajate jaoks, ametiühingud aga nõuavad seaduseelnõu ülevaatamist.
Tähtajalised töölepingud võivad esmapilgul tunduda paindliku ja mugava lahendusena, kuid hooletult vormistatuna muutuvad need tööandjale tõsiseks riskiks. Tööõiguse ekspert Heli Raidve toob kohtulahendite ja eluliste näidete varal välja levinumad vead ja annab soovitused, kuidas neid vältida.
Tööandjatel tasub tööturu uute trendidega kaasas käia, sest töötajate väärtused ja vajadused on muutunud. Paindlikkuse eelduseks on muidugi selged reeglid.
Kui hea palk oli töötajate esmane prioriteet veel kümme aastat tagasi, on see kiire palgakasvu ajastul saanud üha enam nö hügieenifaktoriks, kinnitab CVKeskus.ee Baltikumi turundustiimi juht Henry Auväärt.