• 17.03.25, 08:00

Aus küsimus: millise tulega tegelikult mängime, kui maksame naistele väiksemat palka?

Sooline palgalõhe ei ole pelk statistika, vaid mõjutab otseselt pereplaneerimist, laste elukvaliteeti, tervisenäitajaid ning kogu ühiskonna väärtushinnanguid. Miks on palgalõhe vähendamine kõigi ühine huvi, mitte üksnes naiste mure? Palkade läbipaistvuse direktiivi jõustumine 2026. aastal aitab ühiskonda tervikuna muuta õiglasemaks, kuid see nõuab ka tööandjatelt keerulisi valikuid ja otsuseid.
Aus küsimus: millise tulega tegelikult mängime, kui maksame naistele väiksemat palka?
  • Foto: Pexels.com

Artikli 6 põhisõnumit

  • Palgalõhe on laiem ühiskondlik probleem, mitte ainult töötasu küsimus – see mõjutab laste saamise otsuseid, peresuhete dünaamikat ja tervise näitajaid.
  • Naiste madalam sissetulek vähendab nende majanduslikku iseseisvust, mõjutab hüvitiste suurust ja suurendab vaesusriski.
  • Töö- ja pereelu tasakaalustamatus süvendab soolist palgalõhet – emadus mõjutab naiste karjääri, samas kui meeste karjäärile keskendunud valikud võivad vähendada nende osalust pereelus.
  • Sooline palgalõhe ja meeste madalam oodatav eluiga on omavahel seotud – meeste suurem tööalane koormus võib mõjutada nende tervist.
  • EL palkade läbipaistvuse direktiiv on oluline samm palgalõhe vähendamisel, kuid vajab tõhusaks toimimiseks laiemat ühiskondlikku koostööd.
  • Palkade läbipaistvus aitab vähendada varjatud diskrimineerimist ja loob aluse õiglasteks palgaotsusteks.
Loe lisaks
Vasakult: Robert Müürsepp, Eveli Voolens, Eve Noormägi ja Külli Gutmann
  • 28.08.24, 08:00
Sooline palgalõhe mõjutab kahjuks tervet elu. “Mehi on teatud ametites vähem, kuid keskmine palk on neil kõrgem”

Seotud lood

Uudised
  • 06.03.25, 07:30
Palgalõhe paradoks: naised küsivad väiksemat palka, aga rahulolu tööandjaga on suurem
Kus on suurimad palgakäärid ning mis mõjutab meeste ja naiste palgaootusi?
Uudised
  • 19.02.25, 08:00
Teadmatusest tehtud diskrimineeriv palgaotsus võib tuua kahjunõude
Diskrimineerimisvaidlustes kehtib tavapärasest erinev tõendamiskohustus!
Sooline palgalõhe on Eestis 13,1%. Iga vastutustundlik tööandja saab teadliku palgapoliitika abil seda vähendada. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks tuleks aga kõhutunde asemel usaldada olemasolevaid andmeid, kirjutab advokaadibüroo RASK partner ja ärinõustamise valdkonna kaasjuht Annika Vait.
Uudised
  • 17.02.25, 15:07
Võrdse palga saamiseks peavad naised 33 päeva rohkem töötama
Täna, 17. veebruaril tähistatakse Eestis võrdse palga päeva. Naistel tuleb tänavu töötada meestega võrdse palga teenimiseks 33 päeva rohkem. Siiski on sooline palgalõhe Eestis aasta-aastalt vähenenud.
Uudised
  • 13.12.24, 07:13
Soolise võrdsuse indeks näitab kõike muud kui võrdsust. “Murettekitav trend Eestis”
Kuigi üldine skoor on tõusnud 60,8 punktini, on naiste osakaal ettevõtete juhtorganites kukkunud viimase aastaga tuntavalt. Murettekitav trend jätkub vaatamata sellele, et teistes valdkondades, nagu tööhõive ja haridus, on Eesti näitajad ELi keskmisest paremad.
Uudised
  • 02.10.24, 12:50
Vandeadvokaat Annika Vait: soolist palgalõhet toidab tööandjate asjatundmatus
Advokaadibüroo RASK partner ja vandeadvokaat Annika Vait usub, et paljuski tuleneb sooline palgalõhe teadmatusest, sest suurel hulgal väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel ei ole selget palgasüsteemi ning nad ei analüüsi töötasu andmeid.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Palgauudised esilehele