Puhkuste ajakavata riskib ettevõte ajutise sulgemisega
Kui tööandja jätab puhkuste ajakava tegemata ja töötajatele tutvustamata võib juhtuda, et kõik töötajad lähevadki näiteks juulikuus puhkama ja teha pole enam midagi, sest töötajal õigus siis ise valida endale sobiv puhkuse aeg.
Kui tööandja ei ole 31. märtsiks puhkuste ajakava koostanud ja teatavaks teinud, siis võib töötaja jääda puhkusele endale sobival ajal, teatades sellest 14 kalendripäeva ette töölepingu seaduse § 69 lõike 3 järgi.
Sinu tööandjal on õigus kehtestada ühepoolselt puhkuste ajakava, võttes sealjuures arvesse töötaja mõistlikke soove. Ajakava koostamata jätmine võib panna tööandja keerulisse olukorda.
Aasta alguses on tööandjal aeg üle kontrollida oma töötajate puhkuste jäägid. Tuletame meelde põhipuhkuse tekkimise, kasutamise ja aegumise põhitõed ning millal võib rahas hüvitada kasutamata puhkusepäevad.
Siiani kehtis kord, et puhkusetasu tuleb välja maksta puhkusele eelneval või puhkuse kasutamise kuu palgapäeval. Tunnustatud tööõiguse ekspert Heli Raidve selgitas äsjasel tööõiguse seminaril, miks ja kelle huvides muudeti puhkusetasu maksmise korda.
Töötajad küsivad sageli, kui suur on nende lapsepuhkuse hüvitis. BDO Eesti palgaarvestuse ja aruandlusteenuste juht Kadi Kesküla selgitab, kuidas lapsepuhkust planeerida ja kuidas kujuneb hüvitise suurus.