Tööstussektori palgad | Palgakäärid on mäekõrgused. “Tugiüksuste palgatase sõltub tööstusharust”
Tööstussektori hõive on viimastel aastatel langenud, eriti madalama palgaga ametites, kuid keskmine ja mediaanpalk on tõusnud. Kuidas muutused tööjõus ja palgatasemes mõjutavad ettevõtteid ning millega tööandjad peavad arvestama?
Palgainfo Agentuuri juht ja analüütik Kadri Seeder
Foto: Meeli Küttim
Tööstussektor on viimastel aastatel silmitsi seisnud oluliste muutustega – statistika näitab, et hõivatute arv on mitmes tööstusharus langenud, eriti madalama palgaga ametikohtadel nagu lihttöölised ja koostajad.
Palkade avalikustamine ehk siis täpsemalt palgavahemike avalikustamine tuleb juba õige pea, sest Euroopa Liit ja liikmesriigid on nõnda otsustanud. Osa tööandjaid seda juba teevadki, olles teistele heaks eeskujuks. Tegemist on suure muudatusega nii tööandjatele kui töötajatele ning tasub mõelda, kuidas võtta sellest parim kõikide osapoolte jaoks.
Uue aasta esimene „Töö ja palk“ keskendub majanduse hetkeolukorrale ja oma signatuurteemadele: juttu tulebki tööst ja palgast. Tööpoolt avab saates CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler, palgateemadel aitab selgust luua Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.
Töötada aastas 27 tööpäeva lihtsalt selleks, et võtta iga päev tass kohvi koogiga – kulutuste ümberarvutamine töötundideks aitab leida kohad, mis takistavad jõuda finantsvabaduse või varase pensionini.
2025. aasta algus toob kaasa kasvava lõhe töötajate palgaootuste ja tööandjate plaanide vahel. Üks suurimaid muresid on töötajate soov 20-protsendilise palgatõusu järele, samas kui tööandjad ei kavatse palku tõsta ja keskenduvad pigem kulude kärpimisele.